MURAT MENTEŞ

İlginç konuların işlendiği, kurgu bakımından yetkin romanlarında, edebî sanatları ustalıkla uygulayan 21. yüzyıl Türk edebiyatının öncü ve yenilikçi yazarlarından Murat Menteş, OT Yaratıcı Yazarlık Atölyesi'nde roman sanatının nasıl icra edilmesi gerektiğine dair önemli ve uygulanabilir bilgiler sunuyor.

Dersler

01 - Dil, Semantik ve Gramer
İyi bir roman yazarı olabilmek için dil hakimiyeti şart. Dil, anlambilim, dil bilgisi, kökenbilim nedir? Dil yetkinliğinizi artıracak temel tanım, kaynak ve tavsiyeler.

02 - Metin ve Hikayeleme
Gerçeklik ve yazı ilişkisi nedir? Roman metinleri ne niteliklere sahip olmalıdır? Anlatım ekonomisi nedir, nasıl sağlanır? Edebi sanatlar nasıl kullanılmalıdır?

03 - Konuşma ile Yazı İlişkisi
Sözlü dilden yazılı dile aktarmamız gereken şeyler nelerdir? Etkileyici diyaloglar nasıl yazılır? Roman ile ilgili temel yanılsamalar.   

04 - Kurmaca Nedir? Şartları Nelerdir?
Bir şeyin kurmaca olması için gerekli şartlar nelerdir? Çatışma nedir ve nasıl bir etki uyandırmalıdır?

05 - Roman ve İşlevleri
İyi bir roman yazarı olmak için gerekli donanım, tavır ve yaklaşımlar nelerdir? Romanlar neye hizmet eder? Hangi alanlarda yenilik yapabiliriz? Anlatıcı seçiminde dikkat edilmesi gereken yönler. Roman yazarı ne kadar bilgili olmalı? Romanda bilginin yeri nedir? Roman ne tür bilgiler içerebilir?

06 - Karakter Yaratma
Karakter nedir? Karakter yaratırken dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir? Don Kişot ve Sherlock Holmes neden muazzam karakterlerdir? 

07 - Yazar ve Yazarlık Üzerine
Kime yazar denir? Yazar-okur ilişkisinde dikkat etmeniz gereken noktalar. Kurgulamada ve akışta dikkat etmeniz gereken yönler. Mekan tasvirlerinde yapmamanız gereken şeyler. Zaman yönetiminde dikkat etmeniz gereken yönler.   

08 - Yayınlatma Süreci - Pratik Öneriler
İlk eserinizi yayınlatma sürecinizde dikkat etmeniz gereken şeyler. Yayınevi ve editor tercihi.

09 - 30 Önemli Not
Bir roman yazarı için faydalı olacağını düşündüğümüz notlar ve tavsiyeler.

Yazar Hakkında

İstanbul'da doğdu. Bisiklet tamiriyle uğraştı. Ufak tefek sihirbazlık numaraları öğrendi. Amatör olarak boksla ilgilendi. Yediği yumruklar dayanılmaz bir raddeye gelince ringlere veda edip şiir yazmaya koyuldu. Dergi, gazete, yayınevi, televizyon gibi yayın kuruluşlarında çalıştı.

İlk romanı Dublörün Dilemması [2005, İletişim Yay.] yaygın bir ilgi ve etki uyandırdı. Korkma Ben Varım [2008, İletişim Yay.] adlı romanı Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ‘Yılın Romanı Ödülü'ne layık görüldü. Şiirleri, Garanti Karantina başlığıyla yayımlandı [2009, Sel Yay.]. 2009'dan itibaren, Alper Canıgüz, Onur Ünlü, Murat Uyurkulak, Emrah Serbes gibi yazarlarla birlikte Afili Filintalar adlı edebî hareket içinde yer aldı. Ruhi Mücerret [2013, April Yay.], Menteş'in romancı olarak Türk edebiyatında açtığı özgün alanı genişleten bir eser olarak kabul gördü. Dördüncü romanı Antika Titanik [2018, April Yay.] ise yazarın evrensel sorunları edebiyatımıza taşıma çabasının bir ürünüdür. 2019'da çizer Hakan Karataş ile Derde Deva Randevu [April Yay.] adlı, müteveffa yazarlarla söyleşilerden oluşan bir kitap dizisi hazırlamaya başladı...

Akıcı, mizah yüklü ve veciz anlatımıyla dikkat çeken bir yazar Murat Menteş.